Food Stamp Challenge: Day -2

Two days before the start of our Food Stamp Challenge, my husband and I went grocery shopping.  The idea is to gain empathy and understanding of the challenge of living on the average food stamp allotment.  So in Maryland, that amount is about $30 a week.

For two adults, we shopped for $60 worth of groceries to feed us both for a week.  I had planned out an Excel spreadsheet of meals that I thought could feed us, but I really didn’t know if I would be within our budget.

My husband prepared an additional Excel spreadsheet to track our expenses in the grocery store.  I went online and downloaded digital coupons to my Safeway card.  I printed my shopping list and the week’s menu, grabbed our reusable bags, and we were off.

The very first item on our list threw us for a loop: spinach.  I had already given up getting our normal organic spinach.  I picked up the bag of conventional spinach but realized I would need to buy two bags to meet our needs.  But two bags would cost more than the big container of organic spinach!  But putting $6.99 of spinach into our cart meant we were left with only $53.01. In it went.

While in the produce section, we priced a few things that didn’t make it into our cart.  You see, we subscribe to a weekly CSA and weren’t willing to let our share go to rot for a week.  So instead Laura Flamm from Maryland Hunger Solutions advised me to price the value of the CSA items we would be using and subtract that amount from our budget.

But I also had some insider knowledge that was going to make that produce purchase less of a hit.  I happen to know that anyone with SNAP benefits can shop at the Baltimore Farmers’ Market and Bazaar and get $10 in Bonus Bucks if they spend at least $10 of their SNAP allotment at the market.  So theoretically I could have purchased my CSA share at the farmers’ market and used Bonus Bucks to supplement my SNAP dollars.  My butternut squash, kale, beets, and cherry tomatoes would have cost about $12, which means I could have bought them for $6 by using Bonus Bucks.  So that dropped our grocery store budget to $54.

image

Our final total was $52.34 and here’s what that bought:

7 apples  ($3.42)

6 bananas  ($1.71)

1 bag of dried black beans  ($1.49)

1 loaf of wheat bread (not whole wheat)  ($1)

1 bag brown rice  ($1.79)

2 lbs of carrots  ($1.69)

1 lb of celery  ($2.49)

1 can diced tomatoes  ($1)

1 dozen eggs  ($1.79)

4 pack of Greek yogurt  ($2.49)

1 green pepper  ($1.29)

1 small container of hummus  ($2.99)

1 bag of lentils  ($1.69)

1 small can of oatmeal  ($2.29)

1 bag of onions ($2.99)

1 box macaroni noodles  ($.67)

1 can peaches ($1)

1 15 oz jar peanut butter  ($2.49)

1 half gallon soymilk  ($3.29)

1 giant container of organic spinach  ($6.99)

4 sweet potatoes  ($2.55)

1 16 count box of tea bags  ($.39)

10 small corn tortillas  ($1.59)

2 cans of tuna  ($2)

1 box of vegetable bouillon  ($1.25)

Stay tuned as I post our meals and the daily cost of what we eat and drink and the challenges we face.

Advertisements